رونمایی از منشور حقوق و تکالیف شهرنشینی مشهد

  • چاپ
  • ایمیل
  • دسته : گفتمان شهر , اصلی گفتمان شهر ,
  • منتشر شده در :
  • آخرین به روز رسانی در :

"منشور حقوق شهرنشینی مشهد" صبح امروز با حضور معاون رییس جمهور رونمایی شد. 
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری، "منشور حقوق شهرنشینی مشهد" با حضور معاون حقوقی رییس جمهور، معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، شهردار مشهد و جمعی از مدیران شهری و استانی در تالار شهر برگزار شد.
همزمان با آغاز فعالیت پنجمین دوره شورای شهر مشهد، برای اولین بار کمیسیون حقوقی در زیر مجموعه شورای اسلامی شهر مشهد شکل گرفت و این کمیسیون در اولین اقدام خود، "تدوین منشور حقوق و مسوولیت‌های شهرنشینی شهر مشهد " را در دستور کار قرار داد. 
"منشور حقوق و مسوولیت‌های شهرنشینی مشهد" به دنبال اعلام عمومی حقوق و مسوولیت‌های همه مداخله گران و ذی‌نفعان در شهر مشهد، اعم از مدیریت شهری، شهروندان مشهدی و سایر ساکنان دائم یا موقت اعم از مجاور یا زائر و... است. 
"منشور حقوق و مسوولیت‌های شهرنشینی مشهد" محصول خرد جمعی و متکی به موازین قانونی است و تلاش دارد کیفیت زیست شهری، انسان‌مداری و مردم‌سالاری را در شهر ارتقا دهد. 
گفتنی است شهر مشهد، اولین شهر در ایران است که دارای منشوری با این مشخصات است تهیه و تدوین آن به پژوهشکده نوین شهر معنوی ثامن واگذار شده بود.
ا

رئیس کمیسیون حقوقی شورای اسلامی شهر مشهد روز شنبه در مراسم رونمایی از این منشور گفت: این منشور محصول خرد جمعی و متکی به موازین قانونی است و تدوین آن از حدود یک و نیم سال قبل آغاز شده و متن و محتوای آن در قالب برپایی ۱۰ همایش تخصصی مورد نقد استادان و آگاهان قرار گرفت تا منشوری کامل باشد.

محسن حسینی پویا افزود: این منشور به دنبال اعلام عمومی حقوق و مسئولیت‌های همه مداخله گران و ذینفعان در شهر مشهد اعم از مدیریت شهری، شهرندان مشهدی و سایر ساکنان دائم یا موقت است و هدف از تدوین این منشور تحقق شهری است که در آن شهرنشینان حق برخورداری از زندگی شایسته و سالم و حیوانات و گیاهان نیز حق بهره مندی از محیط زیست ایمن و منابع حیاتی متناسب با نیاز خود را داشته باشند.
وی اضافه کرد: این منشور در قالب ۱۳۹ بند برای این کلانشهر تدوین و نهایی شد و محتوای ۷۰ درصد از متن نهایی آن به امور و موضوعات عمومی اختصاص یافت و ۳۰ درصد آن مختص شهر مشهد است.
رئیس کمیسیون حقوقی شورای اسلامی شهر مشهد گفت: در زمینه امور شهروندی اسناد بالادستی همچون "منشور حقوق شهروندی" که آذر ماه ۱۳۹۵ به امضای رئیس جمهوری رسید نیز در ایران وجود دارد اما در طول چهار دهه اخیر و پیش از ابتکار اعضای پنجمین دوره شورای شهر مشهد اقدامی در حوزه شهر و شهرنشینی برای تدوین حقوق و تکالیف شهروندان، مدیران و دست اندرکاران امور شهری صورت نگرفته بود.
حسینی پویا افزود: برخورداری از امنیت و ایمنی، برخورداری از آزادی‌های اساسی، مشارکت در تصمیم گیری های مرتبط با منفعت شهروندان، حق بهره مندی و دسترسی برابر به فضاها، زیرساخت‌ها و تأسیسات از جمله حقوق شهروندی و تکالیف شهرنشینی در این منشور است.
وی ادامه داد: شهر باید برای همه اقشار زیست پذیر باشد لذا به منظور تحقق این مهم و تحقق منشور حقوق شهرنشینی طرح‌های مختلفی در شورای شهر مشهد همچون شهر دوستدار کودک، طرح‌های مرتبط با معلولان و جانبازان، طرح تأمین امنیت زنان در اماکن عمومی، پیاده روسازی و تبدیل مشهد به شهر گفت و گو و موارد مشابه در دست بررسی و تصویب است و پایش مستمر این منشور با هدف بهبود اثربخشی، تکمیل و به روزآوری نیز ضروری است.

حسینی پویا تصریح کرد: بهترین ضمانت اجرای این منشور اطلاع عمومی، آگاه سازی شهروندان و مطالبه عمومی است و رسانه‌ها می توانند نقش مهمی در فرهنگ سازی و تحقق این منشور ایفا کنند.
منشور حقوق شهرنشینی مشهد امروز با حضور لعیا جنیدی معاون حقوقی رئیس جمهوری، جمعی از استادان دانشگاه، علمای اهل سنت، اعضای شورای شهر مشهد و مدیران کشوری، شهری و استانی رونمایی شد.