بافتی بی‌توجه به تاریخ مشهد بر این شهر تحمیل شده است!

  • چاپ
  • ایمیل
  • دسته : اصلی گروه اقتصاد شهری ,
  • منتشر شده در :
  • آخرین به روز رسانی در :

به گزارش روابط عمومی پژوهشکده ثامن، شنبه یازدهم اردیبهشت ماه دکتر احمد توکلی، اقتصاددان و نماینده سابق مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در نشستی اختصاصی با پژوهشگران پژوهشکده ثامن به بررسی مهمترین مشکلات حاکم بر شهر مشهد پرداخت. این اقتصاددان بر این باور بود که به طور کلی بافت‌های مبتنی بر شکل طبیعی و سنتی با توجه به حوائج تاریخی شکل می‌گیرند و تقریبا همه چیز در جای خود قرار دارد اما در طرف مقابل بافت ترکیبی که تقریبا از بیرون بر محیط تحمیل می‌شود با محیط، تاریخ آن و به شکل‌گیری بر اساس حوائج واقعی بی‌توجه است، هنگامی هم که یک سلول به وظیفه خود عمل نکند به سرطان منجر می شود.

وی در باب اهمیت پژوهش‌هایی که شهر مشهد را هدف قرار می‌دهند نیز چنین گفت: در غرب که با حوصله فعالیت می‌کنند و تا مادامی که به زوایای مختلف موضوعی آگاهی نیابند به انجام کاری مبادرت نمی‌ورزند، این حوادث را شاهد نیستید. این سرنوشت جهان سوم است که همواره عقل مبنای فعالیت‌ها قرار نمی‌گیرد ولی امید هست که امروزه با مجموعه اقدامات در حال انجام خود بتوانید اندکی از بار مشکلات به وجود آمده بکاهید.

این اقتصاددان در باب دلایل رخداد چنین حوادثی چنین سخن به میان آورد: امروزه بسیاری از کارها در دست افراد کاردان نیست البته پیش از انقلاب هم خیلی از کارها دست افراد کاردان نبود اما نه تا به این حد که امروزه با آن مواجهیم. سال‌هاست که کارها را بدون توجه به قابلیت افراد، به فرزندان، فامیل، هم رزمی و هم دانشکده‌ای و ... سپرده‌ایم و هر کجا این مهم روی داد شکست خوردیم در حالی که در جنگ هیچکس به خاطر اینکه پسرخاله بود فرمانده لشگر نمی‌شد در آنجا سیری طبیعی و مبتنی بر پیروزی‌ها و پیروی از امام جریان داشت اما امروزه برخی از مدعیان ولایتمداری نیز به حرف رهبری گوش نمی‌دهند چرا که پول، رفاه طلبی و ثروت اندوزی مانع آنان می‌شود. البته نباید از یاد برد که مسائل سیستماتیکی نیز وجود دارد که این جریان را پشتیبانی می‌کند.

وی در ادامه بر این مهم تاکید داشت که در گذشته بازار رضا لوکس‌ترین مکانی بود که متناسب با حوایج زائرین بنا شده بود اما مدتی است که مشهد به سمت زوار ثروتمند، ایرانگرد و جهانگرد چرخیده و زائر و زیارت را به فرعی بدل کرده است چرا که زائر مرکز توجه نیست اگر زائر مرکز توجه بود همان بازارهای سنتی نیز برای خرید سوغاتی مناسب بودند.

توکلی در انتها و در پاسخ به این سوال که چه تفاوتی میان مردم شهر مشهد و استانبول ترکیه وجود دارد که مردم استانبول در مقابل تخریب یک پارک چنین استقامتی از خود نشان می‌دهند اما در مشهد واکنش چندانی را شاهد نیستیم نیز یادآور شد: اعتراضات مردمی در جایی شکل می‌گیرد که هم آزادی‌اش باشد و هم تاثیرگذار واقع شود. در اسلام هم داریم وقتی نهی از منکر تاثیری ندارد، دیگر واجب نیست و به نظر من مردم مشهد عملکرد اشتباهی نداشتند. وی در همین باره خاطر نشان کرد: اداره آستان قدس از آنجایی که تقدسی هم داشت طوری صورت می‌پذیرفت که فردی در مشهد به خودش هم اجازه نمی‌داد خلاف مسیر آستان قدس اظهار نظر کند، من برروی عبارت اداره کنندگان تاکید دارم که نظرها برروی یک شخص خاص متمرکز نشود بلکه سیستم، سیستمی تحکمی بود اما امیدوارم با حضور آقای رییسی به سیستم نوکری بدل شود.