راه اندازی آزمایشی ZigBee

  • چاپ
  • ایمیل
  • دسته : اصلی گروه ICT و هوشمندسازی ,
  • منتشر شده در :
  • آخرین به روز رسانی در :

به منظور تست و ارزیابی ماژول های گسترش یافته ZigBee و IEEE 802.15.4 یک آزمایش ترتیب داده شد. این آزمون شامل دو وسیله می باشد: یک Network coordinator  که میزان دما را به روی یک صفحه نمایش نشان می دهد، و یک سنسور دما که میزان دمای فعلی را به Network coordinator  گزارش می دهد. ماژول های ZigBee و IEEE 802.15.4 به دستگاه های تست متصل شده اند. ماژول های گسترش یافته Zig Bee  باید بتوانند به آسانی به یکدیگر و دیگر انواع Application  ها متصل شوند. هردو دستگاه های تست در خانه پیاده سازی شده اند.

 

هماهنگ کننده دما  (temperature coordinator)

این دستگاه تشکیل شده است از یک PCB دو لایه که در شکل زیر مشخص است. ماژول Zig Bee توسط یک کانکتور به PCB متصل می شود. نمایشگر توسط اینترفیس SPI به عنوان RFT به MCU  روی ماژول متصل می شود. هماهنگ کننده مسئولیت راه اندازی شبکه و تنظیم آن را به عهده دارد. پس از Set up  نمودن شبکه هماهنگ کننده  شروع به نمایش می کند و منتظر سنسور دما می شود تا میزان دما را گزارش دهد. هنگامی که میزان پارامتر دما دریافت شد، هماهنگ کننده این پارامتر را به کارکتر ASCII تبدیل کرده و میزان پارامتر ASCII نمایش داده می شود. در شکل زیر پورسه کامل برنامه ریزی MCU نمایش داده شده است.

 

سنسور دما

سنسور دما توسط یک پالس به  MCU روی ماژول ZigBee و IEEE 802.15.4 متصل است. سنسور دما به صورت بی سیم خود را به هماهنگ کننده شبکه متصل می کند. زمانی که دستگاه سنسور دما به شبکه متصل می شود، آغاز به کار می کند. سپس یک مقدار 12 بیتی از سنسور دما خوانده می شود و به هماهنگ کننده فرستاده می شود. پس از این سنسور دما به مدت 2 ثانیه به حالت استراحت رفته و سپس مقدار جدید از آن خوانده می شود.

 

در آینده نزدیک انتظار می رود که بازار سنسورهای بی سیم شبکه به سرعت رو به گسترش باشد. تا زمانی که ماژول های Zig Bee بتوانند به انواع مختلف سنسورهای متصل شوند و تشکیل شبکه های بی سیم را دهند، به این گسترش کمک می کنند. این ماژول ها کوچک بوده و البته می توانند کوچک تر نیز بشوند.  Zig Bee می تواند به عنوان متمم استاندارد های دیگر مانند بلوتوث و IEEE 802.15.4 دیده شود.

سه امتیاز برتر Zig Bee  قیمت پایین، محدوده کاربردی بسیار و مصرف انرژی کم است. یک فاکتور مهم برای Zig Bee قابلیت همکاری آن است. یک کنترل از راه دور به طور مثال متعلق شرکت فیلیپس باید بتواند تلویزیون های سامسونگ را کنترل کند. محققان براین باور هستند که تا زمانی که استاندارد جهانی دیگری در مورد سنسورهای شبکه ای بی سیم وجود ندارد، قطعا جایی برای Zig Bee در بازار وجود خواهد داشت.