نگاهی به اجزاء اصلی پروتکل شیء گر BACnet

  • چاپ
  • ایمیل
  • دسته : اصلی گروه ICT و هوشمندسازی ,
  • منتشر شده در :
  • آخرین به روز رسانی در :

BACnet یک پروتکل شیءگراست. نقاط ورودی/خروجی، برنامه ها  و دستگاه ها نمونه هایی از این اشیاء هستند. یک شی می تواند قسمتی از اطلاعات و یا گروهی از نقاط داده باشد که عمل خاصی را انجام می دهد.

 یک شیء BACnet می تواند برای نمایش جنبه های مختلف یک سیستم کنترلی مانند موارد زیر استفاده شود:

        یک دستگاه فیزیکی( اشیاء دستگاه )

        یک ورودی دما (ورودی آنالوگ)

        یک کنترل رله (خروجی باینری)

سیستم ها و وسایل مانند یک جعبه سیاه شامل تعدادی از اشیاء دیده می شود. اشیاء BACnet  تنها رفتار بیرونی سیستم ها و وسایل را تعیین می کنند. (کارایی داخلی تعریف نشده است.)

اشیا برای ارتباط با دستگاه ها و کاربری های آنها در شبکه BACnet مورد استفاده قرار می گیرند. اگر هر دستگاه اتوماسیون ساختمان را به عنوان یک مجموعه ساختارهای اطلاعاتی یا اشیا در نظر بگیریم، با این فرض که دستگاه ۴ خروجی دیجیتال و ۲ ورودی آنالوگ و ۱ کنترلر داشته باشد آنگاه این دستگاه باید یک شی به ازای هریک از این اجزا داشته باشد. هر شی دارای خصوصیات مشخصی (نام، وضعیت کنونی، مدل) می باشد که می تواند خوانده یا نوشته شود و همچنین این خصوصیات رفتار اشیاء را توصیف می کند و یا عملیات آن ها را کنترل می کند. اشیا، شما را قادر می سازد تا اطلاعات دستگاه خاصی را بدون دانستن چیزی درباره ساختار یا پیکربندی آن بازیابی کنید. یک عملکرد مشابه می تواند با سخت افزار یا نرم افزار متفاوت پیاده سازی شود. با استفاده از اشیا استاندارد دستگاه های تولید شده توسط شرکت های مختلف به راحتی سازگار با یکدیگر عمل می کنند.

مدل های مختلفی از اشیاء BACnet وجود دارد از جمله:

        اشیاء استاندارد: BACnet برخی از اشیاء را به عنوان اشیاء استاندارد تعریف می کند و حداقل رفتار مورد نیاز هر شی را مشخص می کند یعنی حداقل ویژگی هایی که هر شیء داراست و حداقل سرویس هایی که فراهم می کند.

        اشیاء مالکین(فروشنده): این استاندارد این امکان را می دهد که برخی اشیاء دلخواه توسط فروشنده ایجاد شود.

        اشیاء دستگاه: این اشیاء ارائه منطقی از قسمتی از یک سخت افزار کنترل مانند کنترلر است. این اشیاء به دلیل نمایش کنترل کننده ها و محتوی لیستی از نقاط اشیاء مرتبط با هر وسیله(مانند دستگاه های ورودی/ خروجی)  مهم ترین مدل اشیاء در BACnet است. این اشیاء ویژگی هایی دارد و خدماتی از جمله پاسخ گویی به درخواست های خواندن/نوشتن را به منظور فراهم کردن اطلاعاتی درباره سخت افزاری که نمایش داده می شود، ارائه می دهد.

        اشیاء برنامه: منطقی برای کنترل اجرای دستگاه هاست.

دسترسی اشیاء: سرویس دسترسی اشیاء شامل سرویس های مانند خواندن، نوشتن داده (ویژگی اشیاء)

        درخواست رنج خاصی داده(برای بازیابی روند ضبط داده)

        سرویس هایی برای ایجاد بقیه اشیاء درزمان اجرا یا پاک کردن آنها( مانند اشیاء کلاس یا اشیاء زمان بندی شده)

        سرویس هایی برای اضافه یا حذف کردن داده به / از لیست. در ادامه کار bacnet در ادامه

 سرویس ها: تمام ارتباطات بین دستگاه های  BACnet و سیستم ها و تبادل اطلاعات بین اشیاء با استفاده از برنامه هایی که سرویس نامیده  می شود انجام می شود. سرویس ها برای انجام کارهایی مانند خواندن، نوشتن و ورودی/خروجی استفاده می شود. شی ای که سرویس را فراهم می کند، سرور و شی ای که درخواست سرویس را می دهد، مشتری   است. اکثر اشیاء می توانند هم سرور و هم مشتری باشند.

در حال حاضر 38 سرویس روی لایه کاربرد است که به  5 دسته تقسیم می شود:

        خدمات دسترسی به اشیا

        خدمات دسترسی به دستگاه از راه دور

        خدمات هشدارها و رخدادها

        خدمات دسترسی به فایل

        خدمات پایانه مجازی

ویژگی های اشیاء : ویژگی ها یا خاصیت محتوی اطلاعاتی در مورد یک شیء است. ممکن است اشیاء مجموعه زیادی از ویژگی ها را داشته باشند که برخی از آنها ممکن است فقط برای اشیاء خاصی نیاز باشد. هر شی تعدادی ویژگی اجباری و اختیاری دارد. ویژگی ها می تواند توسط بقیه دستگاه ها و سیستم ها خوانده یا نوشته شود. مالکان هم ممکن است ویژگی های خاص مالکین را تعریف کنند.

برای اشیاء استاندارد باید ویژگی های خاصی تعریف شود. مالکان ممکن است ویژگی های خاص مالکیتی (ملکی) اضافه کنند و یا اشیاء خاصی را به دستگاه اضافه کنند. ویژگی های اجباری مانند شماره شناسایی شیء، اسم، مدل، ارزش، واحد و غیره. ویژگی های اختیاری مانند حد بالا و پایین و غیره.